PASAULIO MUITINIŲ ORGANIZACIJOS AKADEMIJA: ONLINE MOKYMAI VERSLUI!

Teisingumo grimasos: žalingos pasekmės vs. nuobaudos dydis

Print 2018-04-29
Rubrika: Įdomu, Muitų teisė praktikams Nr. 61, 2018 Balandis
Raktažodžiai: pažeidimai ir sankcijos, prekės vertė,

Klaipėdos apygardos teismo 2018-02-20 nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-52-462/2018 patraukia dėmesį tuo, kad deklarantui už 44 Eur mokestinį neatitikimą buvo skirta 1500 Eur bauda. Šioje byloje pasiektas savotiškas šių metų žalingų pasekmių ir nuobaudos dydžio disproporcijos rekordas, palikus antroje vietoje neseniai priimtą ir leidinyje jau aptartą teismo nutartį administracinio nusižengimo byloje, kai deklarantui buvo skirta 500 Eur bauda už 15 Eur vertės mokestinį neatitikimą.

Deklarantui 2017-11-27 buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas dėl to, kad jis muitiniam įforminimui pateikė 2 importo deklaracijas, deklaruodamas motociklus „Harley Davidson“ su defektais.

Atlikus pirmos deklaracijos dokumentinį patikrinimą nustatyta, kad deklaruota neteisinga statistinė vertė 3052,71 Eur, kuri pagal vertintojo defektų aktą turi būti 3167,9 Eur. Mokestinis skirtumas – 33 Eur. Atlikus antros deklaracijos dokumentinį patikrinimą nustatyta, kad deklaruota neteisinga statistinė vertė 4741,26 Eur, kuri pagal turto vertinimo defektų aktą turi būti 4920,21 Eur. Mokestinis skirtumas – 11 Eur. Neapskaičiuotų bendrų mokesčių suma – 44 Eur.

Įvertinus tai, kad tai buvo ne pirmas deklaranto pažeidimas, jo veiksmai buvo įvertinti kaip atitinkantys Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 212 str. 5 d. Teismas skyrė deklarantui 1500 Eur baudą.

Nors pastebėjęs savo klaidą, deklarantas pateikė naują deklaraciją, geranoriškai pripažino pažeidimą, papildomi mokesčiai buvo nedelsiant sumokėti, teismas atsisakė tenkinti jo prašymą skirti švelnesnę už minimaliąją baudą.

Pagrindiniu teismo argumentu iš esmės tapo aplinkybė, kad deklarantas daro pasikartojančius pažeidimus. Teismas sprendė, kad pažeidėjas, žinodamas, jog jo gaunamos pajamos yra nedidelės, jis turi išlaikyti du nepilnamečius vaikus, taip pat turi finansinių įsipareigojimų bankui, vis tiek nuolat daro ANK 212 str. nustatytus administracinius nusižengimus, todėl 1500 Eur bauda yra protinga, teisinga ir nėra per griežta.

Tenka tik apgailestauti, kad šalia netobulo deklarantų administracinės atsakomybės teisinio reglamentavimo atsiranda ir teismų sprendimai, neatskleidžiantys deklarantų veiksmų valingumo ir dažnais atvejais objektyviai ribotų galimybių užtikrinti teisingų duomenų pateikimą muitinės įstaigoms.